Ő, az emberrel szemben, tud különbséget tenni a morgások, kölyök hangok között! Számtalan esetben látszólag nem reagál, de amint nézeteltérést hall, feszült acsarkodást, ott terem!
Elvonja a két kutya figyelmét egymásról, tulajdonképpen szét tereli őket – elhívja az egyiket a másiktól! Majd felkínálja a jutalmat, az evést! Nincs hang, morgás, kapkodás, büntetés! Lecsillapítja az izgatottságot! Felkínálja a szopást, az evést! A nyugodt kutyákat a jó viselkedésért jutalmazza! Nem bünteti őket, mert nem jól viselkednek! Ez ösztönös cselekvés Lilu részéről, nem én irányítok, nem én tanítottam, hogy így tegyen! Belülről jön, az ingerek = hangok, látvány hozzák ki belőle. Ezt a nyelvet értik a kiskutyák.
Ezt figyelembe véve taníthatjuk mi is a kutyánkat, jól! Nincs szidás,
korholás, fizikai erőszak, türelmetlenség. Megfigyelés alapján rájöhetünk, tanulhatunk a kutyáktól. Ezért, nem huzakodunk, kiabálunk, vívunk a kutyával, ha számunkra nem kívánatos viselkedés megszüntetése a cél!A mama kutyák, felnőtt kutyák, mind így
csinálják/csinálták nálunk. Ez a pozitív megerősítés elve tulajdonképpen, a jutalom elv. Megerősítesz egy helyes viselkedést falattal, dicsérettel, labdával, simogatással, mikor hogy. Nem a „rossz” viselkedést bünteted
és nem 1 cselekvésről akarod
leszoktatni a kutyát!
Tanítod a jóra, kifejezed milyen viselkedést vársz tőle. Régen is, mindig tovább gondoltam a tanultakat, majd az almok során megláttam, hogyan érhetjük tetten, az ösztönös cselekvéseket. A gyakorlat, meg mutatja az elmélet helyességét csak meg kell látni! Ezért cseréltem fel bátran, a hagyományos nevelést, kiképzést egy újra. Ami csak részben új, mert mindig a kényszerítés, az erőszakmentességre törekedtem. A teljes elméleti tudás nélkül, amit a pozitív megerősítés módszere takart, én is ösztönösen használtam. 10 éve viszont, ezeket a megoldásokat tudatosan alkalmaztam a kölykök nevelésénél.