Őrző-védő gyakorlatok


Csak akkor javaslom, ha minden elemével tisztában vagyunk és jó segédünk van. A KUTYA hergelésére semmi szükség a hétköznapokban, de ez is hozzátartozik a rottweilerhez, az őrző-védő munka. Nem ettől lesz vad, vagy harapós. Ez is egy természetes ösztönös adottság, a harcban lelt öröm, a védőösztön, "családot" ért támadás elhárítása. 
Aktív tanulást igényel, a gazda részéről! A kutyában meg  ott kell lenni, az ehhez való képességeknek, ha a standard ajánlásait figyelembe vettük a tenyésztés során. Ösztönös képességek Magabiztosság Terhelhetőség - ŐMT ! Fogalmazza meg a kiképzői szakma, az IPO vizsgarendben. 


Amit a videón látsz, az egy formagyakorlat tanulásának egyik eleme, amikor a vizsgarend szerinti őrző-védő munka során, használhatja a kutya természetes képességeit. Használhatja a fogát, harcolhat az emberrel. Ez egy ritualizált küzdelem a zsákmányért! Jutalmul kapja a kart, az ember átengedi a zsákmányt. A pozitív agresszió, nem az ember ellen irányul, az embert nem tekintheti ellenségének! Civil kutyák, civil képzéssel.




Az erő, a határozottság, a dominancia, a fogak hatékony használata, a "rettenthetetlenség" bátorság, kitartás, mind-mind szükséges elem, mint ahogyan a kézben tarthatóság, irányíthatóság is. A sokat emlegetett "terhelhetőség" elemei, a botütésre való reagálás a segéd viselkedésével megspékelve, hogy ráhajol, rádől a kutyára, dominanciát mutatva a kutya felé, igyekszik meghátrálásra késztetni. Az alábbi videókban a céltudatos készülés formagyakorlatait láthatod. Kölyök, növendék korban fokozatosan építjük a kutyát. Itt a videón, harci játékok, őrző-védő tréningek láthatóak, hogy a fiatal kutya jól felkészülhessen a majdani gyakorlatokra. Megalapozzuk a felnőttkorban elvárt munkát.

6. hónapban


7. hónapos 
13 hónapos -Itt már a tenyész szemlére készülés lebegett a szemünk előtt. 


16 hónapos Kipróbáltuk, hol tartunk a felkészülésben. Idegen segéd, első nem begyakorolt helyzetek.


16 hónapos 
Ez egy lazulós, ugatásra rábírós tréning helyzet az első részben, a másodikban már pici fegyelem is belép, hogy ülésből, nyugodtan várakozva indul az "akció".


Majd még néhány alkalom után, jött a tenyészszemle , november elején. Sikeres szemle, idegen pályán, ahol sose járt. Idegen segéddel, sose gyakoroltunk rá, nem is ismertük. A kutya számára ismeretlen emberek között, 19 hónaposan. Bíró: Kisbán Kázmér mérés, Szopó Béla őrző-védő, Hartmann György küllem. Ennek is külön története van, miért ott és miért akkor, külön utána járással, hogy egyáltalán felvezethessük a kutyáinkat. Röntgennel és ugyan olyan követelménnyel, mint bárhol máshol megtehették a kutyások. No, és megtehetik ma is. 20 hónaposan befedeztettük. 22 hónaposan született két kölyke. 24 hónapos volt amikor elvitték őket. Majd rá két hétre tréningeztünk vele.


Utána már nem készült videó a tréningekről, hiszen nem a bemutatás miatt őrző-védőztünk. A magunk és a kutya örömére képeztük tovább. A szervezeti életben történt változások, a kutyás környezet alakulása megváltoztatta a hozzáállásomat az egész iskolásdihoz, közösségi kutyázáshoz.



Na, de most még csak a felkészülést szemléljük, térjünk vissza az eredeti mondanivalóhoz. Itt kell szólni arról, hogy csak a gyakorlott szem látja a kutyák munkája közötti különbséget. Persze a gyakorlatlan szem is láthatja, de megfogalmazni biztosan nem tudja, hogy miért nem ugyan az a látvány, egyik vagy másik kutyánál. Az egyik segéd óvatos, a másik kamikaze módra ront a kutyákra, a harmadik nagyon  ügyetlennek látszik egyik másik videón , amit tréningről, versenyről láthatunk. Lilu az erős ütésre, terhelésre morog, de fogása stabil, megtartott marad, még hevesebben küzd, és egyáltalán nem szegi kedvét, hogy harcolnia kell. A morgás így inkább vissza fenyegetés, ezzel jelzi, hogy harcra kész. Számolj velem, erős vagyok!  Tréninggel, gyakorlással, kevesebb terheléssel ez a morgás meg is szűnne. Ám mivel nem készültünk vizsgára, nem volt jelentősége számomra pontszámokra tréningezni. Jó ideje nem érdekel ki mit gondol a kutyámról. Tudom, hogy a hétköznapokban is helyt áll, védelemre kész stabil családi kutya.

Az életszerű helyzetben való helytállás egyébként is más téma, mint az IPO sportképzésben való eredményesség. A szolgálati kutyák pontosan lefektetett szabályok szerint vehetnek részt  éles bevetésen, sok szituációs tréning után, egy civil kutyának még szűkebb a mozgástere. Civil kutya élesben, az utcán, csak a móka kedvéért, nem foghatja, haraphatja meg az embert! Valójában a hétköznapokban a kutyának csak visszatartó ereje van.( eredeti írásom dátuma 2015. 12. 03. )

Kiegészítés /A gyakorló, tréning videókon sokszor látszik, hogy a segéd, elfordul, kifordul, a földet csapkodja, vagy a nadrágszárát a bottal, vagy enyhén simogatja a kutya oldalát. Azt azért teszi, mert kíméli a kutyát, növelni akarja az önbizalmát. Teheti ezt azért, mert még kölyök a kutya, nem akar kárt okozni benne. VISZONT teheti azért is, mert a kutya erős reakciót mutat a bot ütésre, a terhelésre! Én már tudom, hogy a vizsgaszerű, sport képzéssel tanult őrző-védő, nem ad tiszta képet az örökletes képességekről. Ma is jelenvaló probléma, sok kutya botfélő, ijedős, nem terhelhető. A sokat emlegetett terhelhetőség lényeges elem , a bírálati lap értékelési szempontjaiban is szerepel. A botütésre való reagálás, a segéd viselkedésére adott válasz reakció, amikor az ráhajol, "rádől" a kutyára, dominanciát mutatva felé és igyekszik meghátrálásra késztetni, sok mindent elárul a kutya alap képességéről. Szakértő szemű bírónál nem is marad rejtve a hiba. Ám e hiba elfedésére remek kiképzési technikák vannak ma már. Így a nemkívánatos tulajdonságok rejtve maradhatnak, mert felszínesen, csak a kar megfogásának ténye kerül említésre.