17/09/16

Pozíciók tanítása, csehes beülés


Miért ez a cím? Sok évtizeddel ezelőtt ezt a befordulást láb mellé "csehes beülésnek" hívták, mert cseh munkakutyások így rendelték lábhoz a kutyáikat. Volt egy időszak, amikor itthon a vizsgaszabályzat tiltotta az ilyen formájú lábhoz kerülést, majd sok éve újból divatba jött. Mint, mindent ezt is különböző módon taníthatjuk meg a kutyának.  
Én az első videón látható módon tanítottam. Aztán tovább 
keresgéltem más módszerek után ...
1. Kerestem videót.


2. Kerestem szöveges leírást:" @Eszter: Csehes beülés tanítása2011. november 21., 3:06 Pici idézet : "A csehes beülést többféle módon meg lehet tanítani a kutyának:
Megvezetéssel, illetve célkövetéssel: az előttünk ülő kutyát beültetjük magunk mellé úgy, hogy a kezünkben lévő jutalomfalatot vagy pálcát elhúzzuk az orra előtt a bal oldalunk felé, majd magunk felé újra előre. Elvileg ekkor a kutya a célt követve először a fejével beér mellénk, közben feláll, majd amikor újra magunk elé húzzuk a kezünket, megfordul és a fenekével mellénk ér. Ekkor a falatot vagy pálcát fölfelé mozdítva leültetjük. Ha ez a mozdulat már nagyon olajozottan megy, akkor a falatot illetve a pálcát már ne használjuk, majd adjunk hozzá vezényszót (ami legyen eltérő, mint amikor a kutya minket megkerülve kerül lábhoz), és a kezünkkel egyre kisebb mozdulatot téve várjuk el a kutyától ugyanazt a mozdulatot, amit eddig megvezetéssel/célkövetéssel megcsinált."
Kiegészítés 2021!

Kerestem még videót közben remek ötletekre leltem.
3. Profin, vezényszóra kell lábhoz menni a kutyának, hogy a verseny stílust taníthassa!


4

5.
6. 
7. Itt látható egy kezdeti fázis

Én nem értem a szöveget, azzal egyértelműbb lenne biztosan. Nekem a látvány is sokatmondó, de sajnos találgatnom kell. Alapállás, igazodás, menetelés, fontos eleme a vizsgagyakorlatoknak, mint ahogyan a sarkos fordulás is. Ennek tanítását, különböző módon tehetjük. A profik, plusz eszközöket bevetnek ehhez. Lásd doboz, avagy céltábla! Pici, rész egységekre bontják a tanulást és úgy tanítják vagyis kondicionálják a kutyát. Falattal, tárggyal megvezetve vagy motiválva és megfelelő időben jutalmazva! 

A titok a kiképző személye, aki kiképzi a kutyát. Fontos a kéztartás, a lendület, ami gyorssá teszi a kutyát. Az ilyen bemutató videókon már nem a leges, legelső kezdeti lépéseket látod ! A kutya egy verseny stílust tanul, már egy éves kor fölött. A videókban szarvas hibát nem látsz, mert nem botladozik a kiképző, de pontosan tudja mit szeretne elérni! Az alapok már benne vannak a kutyában. Oktató videókban döntően a jót, a módszert mutatják be, ami szerintük, a célhoz vezet Vezet is, de egy az egyben, mindent nem tudunk lemásolni, hiszen az apró trükköket talán észre se vesszük, no meg, mások vagyunk, más a kutyánk! A másolás nem elég, kiképzési alapismeret kell ehhez, vagy kell egy segítő aki instruál, utasítást ad, mit hogyan csinálj ! 

No, erre lenne a kutyaiskola, nem azért, hogy a "kutyát" kijavítsuk, ha elrontottuk. Ezért kellene járni a rottweilerrel, nem másért. Amikor komoly tervekkel állunk neki, célszerű megismerkedni az adott kor követelményeivel, hogy ne "hibákat " gyakoroljunk. Így talán kevesebb lesz a csalódás, ha nem sikerül elsőre ! Mert nem sikerülhet így, hiszen a verseny, vizsgaképzés már feltételez elég sok kutyakiképzői ismeretet. 
8. Lásd még itt is :
9.

10. Még  egy profi . Figyelemre méltó a jutalmazás módja és az eszközök. 

11. Ami az egészből fontos, főleg azoknak akik a "régi" klasszikus kondicionálás technikán nőttek fel, nem pórázon rángatva, kézzel lenyomkodva, miközben emelt hangon adjuk a vezényszavakat, tanítjuk a kutyát! A kiskamasz, kamasz, növendék kutyák már ismerik a vezényszavakat, ha jól figyelsz, magad is észreveszed!
12. Nem hibákat korrigálnak egy életen át, remélve, hogy a vizsgán majd jó lesz! Egyszerűen kiképzik a kutyát! Tudatosan, pontosan ismerve a kitűzött célt, annak elérésének útját, haladnak előre.