14/08/24

Elmegyünk egy csoportos képzésre

Szembesülünk vele, hogy a kutya minden másra figyel, ám ránk a legkevésbé! Megpróbálunk a feladatnak megfelelni, de a kutya szétszórt, egyre figyelmetlenebb. Esetleg morog, hátán fel áll a szőr, egyáltalán nem kelti barátságos kutya benyomását. Ez zavarba ejtő, idegesítő és valljuk, be kudarcélményt okoz. Emelt hangon utasítgatjuk, parancsolunk, hiszen a kutya tudja már ezeket, nem is értjük, most miért ilyen makacs? Nem makacs és nem is önfejű, de rosszul érzi magát a szituációban!

Két eset lehetséges.Túlpörög, izgága vagy letompult, lusta lesz. 

Azok a kutyák, akik az őket érő ingereket úgy reagálják le, hogy túlpörögnek, izgágán zizegnek, feladják a leckét, mert látványosan renitensek. Nehéz őket megfelelően, jól motiválni, mert képtelenek koncentrálni. Ha éhes azért, ha nem éhes azért. A letompult, lusta kutya szájában megalszik a tej és úgy kell noszogatni, hogy lépést tartson a csoporttal. 

Mindkét esetben ugyan az a megoldás 

Ahhoz, hogy egy gyakorlás jól sikerüljön, rá kell hangolódni a munkára, a kutyának is és a kutyavezetőnek is. Nehéz ez, ha a környezetben sok az elvonó inger.

Mi az elvonó inger?

Ilyen elvonó inger maga az idegen környezet, a sok kutya, a sok ember, akik ráadásul mozognak, beszélnek, zajosak és még csak "be sincsenek mutatva" a kutyának. Azaz nem szocializálódtak egymáshoz, csak tornasorba állították őket egymás mellé. 

Mit tehetünk?

Első lépésként, azt kell elérni a kutyánál, hogy ránk fókuszáljon és a közös munkára! Ehhez nekünk kell toppon lenni, végig gondolni mit is szeretnénk tanítani a kutyának és hogyan. Nem szabad idegesnek, gyorsnak lenni, de a nyugalom a higgadtság nagyon fontos! Akkor is, ha a kutya mindent elkövet, hogy ez ne így legyen! Bármilyen kapkodó, hirtelen ingerült, nekünk nyugodtnak kell maradnunk! A nyugodság nem lassúságot, de megfontolt irányító szerepet jelent. 

A kiképzés kezdetén más szakaszba lépünk a kutyával és ezt értésére is kell adni. Motiváljuk, jutalmazzuk, de munka van! Meg kell értenie, hogy mi irányítjuk. 

Eljön az idő, amikor a nevelésben, kiképzésben tovább kell lépni és meg kell követelni a tanultakat, így szoktam én mondani. A meg kell követelni hallatán, a muszáj szó ugrik be majd mindenkinek. Ám a meg kell követelni nem kérlelhetetlen szigorúság, durvaság, erőszak, hanem tudatosság, következetes, céltudatos kiképzés. Első lépés ebben a koncentráció növelése! Ezt otthon is gyakorolhatod, de bizony az iskolában szintén gyakorolni kell. Csoportban és mozgásban ez nagyon nehéz, de nem lehetetlen, ha felkészülten vágsz bele. Ezért azt javaslom, gyakorold előbb az iskolán kívül! Majd gondold végig, a csoportban hogyan lehet ezt kivitelezni.

Sok kutya van, amelyik idegen helyen, idegen kutyák társaságában nem fogadja el az ételt, a juti  falatot! Ez nem tragédia, nem kell erőltetni! Ilyenkor jól jön egy motivációs tárgy, de a hangod is motiváló, jó helyettesítő lehet! Labda, hurka, egyéb, amit otthon kondicionálni kell. Azaz egyenértékű jutalommá kell tenni a tárgyat, mint ahogyan a hangod is! 

Hangodról itt!  A tárgy csak akkor lesz nagy értékű jutalom, ha ritka kincsként akarja megszerezni a kutya! Vagyis abban az időszakban nincs unalomíg játék azzal a tárggyal. Lehet a jutalmakat kombinálni, felváltva alkalmazni a feladatok között is. 

Itt egy link az összpontosítási gyakorlatokra: 

http://undogmatik.blog.hu/2016/02/02/osszpontositasi_gyakorlatok

Forrás: Sophia Yin, Focus Exercises Poster

"Ezek a gyakorlatok akkor működnek a legjobban, ha gyorsan, pontosan jutalmazunk és mozgunk, valamint olyan testtartást veszünk fel és úgy tartjuk a karunkat, hogy a jelzéseink egyértelműek legyenek. A következő minták egyszerű gyakorlatokat ötvöznek olyan módon, hogy az önre való összpontosítás szórakoztató legyen: ültetések hátrafelé haladva, láb mellett követés, ültetés láb mellett és tempóváltás." Ugyan ezt IPO képzésben, ütemváltások, fordulatok, kis kör balra, kis kör jobbra, balra át, jobbra át, menetközben ül a kutya, menetközben fekszik a kutya… gyakorlatokként „vezénylik le „  

Amikor csoportban dolgozol, akkor is ügyelni kell arra, hogy ne mechanikusan és ne végtelenített módon gyakorlatoztasd a kutyát. Nem véletlen, hogy a kiképzés elején, kicsi részgyakorlatok, szösszenetek vannak sok jutalommal, lazítással. Ha egyénileg dolgoztok, akkor is ügyelni kell, mert nagyon könnyű túlterhelni a kutyát, főleg a kezdeti követel időszak elején. 

Nagyon fontos, hogy a lassú, kissé melankolikus kutyát élénkíteni kell és nem lelassulni hozzá! Őt nem a húzásról kell leszoktatni, de rászoktatni egy élénk mozgásra, gyors reagálásra!

Szóval röviden: Ne a csoportvezetőtől várd a csodát, hogy ő majd néhány trükkel rávezet a tudnivalókra és ettől a kutyád jól nevelt lesz! A kutyakiképzés, nem egy elvont tudomány! Megtanulható. Hasznos a hétköznapokban is. 

kiképzés= cselekvés, kiképzés szinonimája = felkészít Fontos a szavak jelentését tisztázni, mert sok félreértés, félre magyarázás van a témában. Nem kell elutasítani a kutya kiképzését, hiszen az egy nagyon alapszintű tudással is művelhető. Semmi mást nem takar, mint egy általunk elvárt cselekvésre megtanítani a kutyát. 

Magasabb szinten, felkészíteni egy adott vizsgára. Szóra, jelre csak egy kiképzett kutya tud bármit is végrehajtani! Az összes többinek meg csak úgy sikerülni szokott, mert jól olvas az ember testjeleiből, vagy az ember jól rángatja a pórázt. 😃😄



Nincsenek megjegyzések: